KARAVANY.SK

Ako sa pripraviť na dovolenku s karavanom?

Či už patríte medzi skúsených karavanistov alebo s karavaningom len začínate, pred dovolenkou si pripravte zopár dôležitých vecí.

Karavan alebo obytný príves na auto je pre mnohých ľudí obľúbený spôsob cestovania. Pochvaľujú si flexibilitu a pohodlie, to, že sú pánmi vlastného času a môžu ísť a spať (teoreticky) kdekoľvek. S prichádzajúcou dovolenkovou sezónou ich bude na cestách vidieť čoraz viac. Či už patríte medzi skúsených karavanistov alebo s karavaningom len začínate, pred dovolenkou si nezabudnite pripraviť zopár dôležitých vecí.

Pripravte auto

Keďže vaša dovolenka sa bude v podstate takmer celá odohrávať v aute, je to logicky prvá vec v zozname, ktorá by mala byť tip-top. A netýka sa to len obytnej časti. Aj tá by však mala byť pripravená.

Čo sa týka automobilovej časti, mala by spĺňať všetky podmienky nevyhnutné na bezpečnú prevádzku. O všetky tieto veci sa postaráme my.

Pripravte vybavenie

Idete na dovolenku, takže toho budete potrebovať veľa, obzvlášť, ak so sebou beriete aj deti. To, koľko a akých vecí si musíte zbaliť, závisí, samozrejme, od toho, kde a na ako dlho sa chystáte. V skratke – vezmite všetko, čo sa vám aspoň teoreticky môže zísť. Určite to budete počas dovolenky potrebovať a budete radi, že to máte.

Takisto si môžete zarezervovať aj voľiteľné vybavenie. Avšak nesmiete zabudnúť, že každé nesmie prekorčiť určitú váhu. O tom koľko sa kg sa zmestí do našich karavanov nájdete pri každom karavane.

Naplánujte si cestu

Nezávisle od toho, aké skúsenosti so šoférovaním máte, šoférovať karavan alebo pripojený obytný príves kladie na vašu zručnosť zvýšené nároky. Ak už máte vybranú destináciu, naplánujte si cestu vopred. Aký je tam stav ciest? Dá sa tam vôbec s veľkým autom dôjsť? Aké sú obmedzenia na ceste? A naopak, kde sa môžete zastaviť a oddýchnuť si? Čo zaujímavé sa nachádza po ceste a mohlo by vám dlhú cestu spestriť? Poctivo naplánovaná cesta sa vyhýba nepríjemnostiam a maximálne využíva zaujímavé body, ktoré sa pozdĺž nej vyskytujú.

Hlavne si dovolenku užite

Nech už sa vyberiete so svojim karavanom kamkoľvek, nezabudnite si dovolenku poriadne užiť. Využite všetky výhody, ktoré karavaning poskytuje. Môžete sa zastaviť pri každej zaujímavosti, ktorá vám cestou padne do oka, vychutnať si večery pri grile alebo ohni v kempingu, nadväzovať nové priateľstvá s ďalšími nadšencami karavaningu alebo objavovať dosiaľ nepreskúmané kempingové oblasti. Karavaning je skvelý spôsob cestovania a dovolenkovania, a preto by vám nemalo nič brániť v tom, aby ste si ho užili naplno.

Veríme, že sa vám článok páčil a budete ho zdielať medzi priateľov.