KARAVANY.SK

Čo robiť pri nehode s karavanom

Autonehody sú súčasťou života na ceste. Či už cestujete autom do práce, na dovolenku, alebo len sedíte na sedadle spolujazdca, je pravdepodobné, že niekedy v živote sa budete podieľať na dopravnej nehode. To isté platí pri karavaningu. Autonehoda je jedna z mála vecí ktoré desia každého. Kedže škoda sa môže vyšplhať do naozaj závratných výšok. V nasledujúcom článku si zhrnieme, čo pri takejto nepríjemnej situácií robiť, ako si zachovať chladnú hlavu a na čo treba pamätať.

Skontrolujte seba a ostatných pasažierov

Po zastavení  autokaravanu alebo auta sa  uistite, či ste vy a všetci pasažieri v poriadku a môžete opustiť vozidlo.

Ak môžete vyjsť, urobte tak; ak nie, zavolajte 112 a počkajte, kým príde pomoc.

Nepokúšajte sa však presunúť nikoho, kto je zranený z vášho vozidla alebo prívesu, pokiaľ nie sú v bezprostrednom ohrození, ako napríklad únik paliva, požiar alebo dym.

Zavolajte vždy políciu

Aj keď sú všetci v poriadku, ak ste ešte nevolali políciu, urobte tak. Budete ju potrebovať aj pri menších nehodách, buď ako pomoc pri návrate na cestu a rovnako aj na účely vyriešenia poistnej udalosti.

Ak sú poškodené aj iné vozidlá, skontrolujte, či niekto nepotrebuje pomoc.

Postarajte sa o vozidlo

Ak je to možné, posuňte vozidlo na kraj cesty. Ak však máte karavan, radšej to neskúšajte, keďže pri nehode mohli byť poškodené aj ťažné oje a príves by sa tak mohol nečakane odpojiť. Čakajte kým príde polícia. Ak by mohlo dôjsť k výbuchu plyny alebo benzínu, ujistite sa, že všetky osoby stoja v dostatočnej vzdialenosti od vozidla.

Ak je to možné zapnite bezpečnostné svetlá a umiestnite výstražné trojuholníky, aby ste ostatných informovali o nehode.

Zistite si všetky potrebné informácie

Informácie o vozidlách a poistení si môžete vymieňať s ostatnými zúčastnenými pred alebo po príchode polície na scénu.

Uistite sa, že ste zapísali čo najviac informácií o nehode a odfotografujte si zničené časti, samozrejme iba ak je to bezpečné. Odfoťte si karavan a ostatné vozidlá, ktoré sa stali účastníkmi nehody. Poprípade si nakreslite schémy a poznačte si aj tie najmenšie detaily, kým ich máte v čerstvej pamäti.

Nahláste poistnú udalosť

Vo vozidle je tlačivo „Záznam o dopravnej nehode“ vyplňte ho spolu s ostatnými účastníkmi dopravnej nehody.   V prípade nehody nám volajte, aby sme vám vedeli pomôcť a poskytnúť všetky dôležité informácie.

Môžete sa nehode vyhnúť?

Vyhnúť sa nehode sa niekedy nedá. V určitom okamihu niečo, čo robíte, niečo, čo je mimo vašej kontroly, alebo niečo, čo niekto iný robí, môže spôsobiť nehodu. Ak šoférujete karavan, môže byť nehoda o to strašidelnejšia, pretože buď jazdíte s nadmerne veľkým vozidlom, alebo vlečiete za sebou veľký a ťažký príves.

Zlepšovanie vašich šoférskych zručností, dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a schopnosť predvídať na ceste, sú tie najlepšie spôsoby, ako účinne predchádzať nehode.V prípade, že sa predsa len niečo stane, môže byť najdôležitejšou radou: Zhlboka sa nadýchnite, zostaňte v pokoji a postupujte podľa uvedených tipov, aby ste zaistili vašu bezpečnosť a bezpečnosť vášho i našho majetku.