KARAVANY.SK

Karavanom po Slovensku: Tipy na dobrodružné výlety s karavanom

Tvoja práca ťa môže baviť a napĺňať, no raz za čas je dobré aj vypnúť. Žijeme v krajine, ktorá je plná unikátnych prírodných krás, tak prečo nie rovno tu? Ja som svoje hektické obdobie vyriešil celkom jednoducho. Požičal som si starý auto karavan a vyrazil na cestu. Keby mám spísať všetky krásy Slovenska, tak tento článok asi nemá konca, podelím sa preto o tie najzaujímavejšie.

Unavených 69 koní, ťažší ako 2 tony a starší ako ja sám. Viac spätý s vozidlom som ešte nebol. Každý kopec bol pre nás výzvou a niekedy som mal pocit, že po prejdení ďalšej zákruty ostane náš karavan bez obytnej časti.

 

Zvládli sme to a doteraz som asi nič lepšie nezažil. Nie je nad pocit, keď sa prestaneš ponáhľať na miesto určenia, ale môžeš kdekoľvek zastaviť a uvedomiť si, aká je Slovensko čarokrásna krajina. Chvíľu mi trvalo vymaniť sa z kruhu práca-problémy-riešenia, no za pár hodín to mozog vzdal a srdce išlo vyskočiť od vzrušenia.

Klapy a Manínska tiesňava

Keďže nie som žiadny hardcore turista, začali sme v regióne Považská Bystrica a vybrali pohodový výstup na Klapy (Cigánku). Z vrcholu je nádherný výhľad na priehradu Nosice, Považskú Bystricu a vlastne celú Malú Fatru.

 

S výstupom problém mať určite nebudeš, do pol hodiny sme boli hore. A čím skôr si hore, tým dlhšie si môžeš vychutnávať krásu okolo seba. Cestou sme sa zastavili v najužšom slovenskom kaňone v Manínskej Tiesňave. Nádherné okolie, čistý vzduch, žblnkajúci potôčik. Až keď si tam, zistíš, že toto je presne to, čo si potreboval.

Šútovské jazero

Náhoda nás dostala na toto pekné miesto, tak sme sa tu rozhodli zdržať. Keď nemáš možnosť ísť k moru, zájdi sem. Nachádza sa tu zatopený kameňolom, ktorý funguje ako prírodné kúpalisko. Fakt stojí za to vidieť toto priezračne čisté jazero, obklopené krásnym okolím. Nachádza sa hneď vedľa veľkého parkoviska, kde si môžeš pokojne odstaviť auto, karavan, alebo rozložiť stan.

Vysoké Tatry

To najlepšie nás čakalo nakoniec. Už len vidieť z Popradu naše majestátne veľhory je zážitok a oddych pre dušu. Ak si aktívny typ človeka, ktorý potrebuje veľa fyzickej námahy, aby dokázal vypnúť, tak Vysoké Tatry sú to pravé miesto. Okrem pohodovej turistiky si môžeš vybrať náročnejší terén v horách. Ver mi, že keď sa dostaneš za 2000 m n.m. problémy a napätie začnú miznúť. Povedal by som, že čím vyšší vrch, tým čistejšia hlava na konci.

 

V každom prípade treba vedieť ohodnotiť svoje sily a nepreceňovať sa. Samozrejme, nie každý sa hrnie do náročných výstupov, aj pre takých som však našiel možností veľa. Od pohodovej prechádzky v areáli Štrbského plesa až po jazdu lanovkou na Lomnický Štít.

 

Veľa Slovákov hľadá prírodu a oddych všade inde, len nie doma. A pritom tu máme prírodné poklady, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Žiť stereotypne a do toho pracovať od rána do večera ti z dlhodobého hľadiska určite nepomôže. Ak máš možnosť vypadnúť na pár dní od práce, tak neváhaj a choď čo najskôr. Možno si teraz ani neuvedomuješ, že to potrebuješ, ale keď začneš spoznávať Slovensko, zistíš, že presne toto ti chýbalo.

S novým prostredím prídu nové myšlienky a tie ti môžu zmeniť život. Tak v sebe zobuď vnútorné dieťa, ktoré túži spoznávať svet.

 

Každý sa poznáme najlepšie a určite aj ty máš vo svojom okolí miesto, kam chodíš načerpať novú energiu. Podeľ sa oň s ostatnými – kde je tvoj duchovný azyl?