KARAVANY.SK

Prenájmite si karavan

Dovolenka s karavanom je romantická záležitosť, ktorá ani v dnešných časoch nestratila nič z pôvabu. Ale aj jazda s ním má svoje pravidlá. Netreba zabúdať ani na povinnú výbavu.

Dovolenková jazda s karavanom má určité zvláštnosti. Ak ste začiatočník, nacvičte si jazdu s prívesom. Prakticky pri každom manévri musíte mať na pamäti výrazne väčšie rozmery súpravy. Nezabudnite ani na potrebné oprávnenie. Pri karavanoch musíte mať vodičské oprávnenie skupiny E – vysvetlenie nižšie:

Aký je potrebné mať vodičský preukaz?

OBYTNÉ VOZIDLÁ SKUPINA E:

Pri obytných autách s celkovou hmotnosťou do 3500kg je to bežný vodičský skupiny „E“.

JAZDNÁ SÚPRAVA SKUPINA E:

Pri jazdnej súprave osobné auto a obytný príves je postačujúca skupina “E“, a to v prípade, ak celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3500kg a celková hmotnosť prípojného vozidla nepresahuje pohotovostnú hmotnosť ťažného vozidla.

JAZDNÁ SÚPRAVA SKUPINA E – HARMONIZOVANÝ KÓD 96:

Jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny E a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg a celková hmotnosť jazdnej súpravy presahuje 3500 kg, ale zároveň nepresahuje 4250 kg.
V prípade že danú skupinu nemáte, nepotrebujete absolvovať záverečnú skúšku, postačuje výcvik v autoškole.

JAZDNÁ SÚPRAVA SKUPINA BE:

Jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny E a prípojného vozidla, ak celková hmotnosť jazdnej súpravy presahuje 4250 kg, ale nepresahuje 7000 kg.

Auto s karavanom sa správa inak

Viac na : http://www.karavany.sk/informacie/

Majte na mysli, že vozidlo má horšiu akceleráciu, z auta je horší prehľad o tom, čo sa deje za vami.

Pozor najmä na diaľniciach pri prechádzaní z pruhu do pruhu a pri odbočovaní vôbec. Znamenie o zmene smeru jazdy dajte včas, aby ho postrehli ostatní okoloidúci vodiči. Jazdné vlastnosti automobilu sa výrazne zmenia.

Všetky naše obytné prívesy obsahujú AL-KO ATC TrailerControl stabilizačný systém. Systém zabezpečuje stabilitu prívesu pri predbiehaní a zaradení sa do jazdného pruhu.  Funguje podobne ako ESP v aute, tým že trvalo monitoruje jazdné správanie prívesu a jemne ho spomaľuje pred vznikom kritickej situácie.

Odľahčená predná časť nemá až taký prítlak na prednej náprave a ťažšie zatáča. Podobne dostane zabrať brzdná sústava. Pred jazdou ju poriadne skontrolujte. Na ťahanie karavanu je najvhodnejší automobil s pohonom 4×4..

Pamätajte aj na zvýšenú spotrebu pohonných látok

Naplánujte si cestu aj s ohľadom na tankovanie, najmä ak idete mimo hlavných ťahov. Myslite na to a ak nemáte navigáciu, natankujte už v predstihu.

Nezabudnite na povinnú výbavu

Napríklad pri ceste s prívesom si nezabudnite dva výstražné trojuholníky. Pri väčších karavanoch je dobrý výhľad dozadu elementárna záležitosť. Preto netreba zabudnúť ani na dodatočnú montáž spätných zrkadiel. (V našej požičovni su v cene prenájmu)

Dodržujte všetky predpisy týkajúce sa karavanov. Pozor na ich odstavovanie, vo väčšine krajín je dovolené kempovať len na vyhradených miestach a v kempoch.

Myslite aj na maličkosti. Keď zastavíte s prívesom vo svahu a budete stáť dlhšie, zaistite príves proti pohybu podložením klinov pod kolesá. Bicykle, prevážajte upevnené na špeciálnych nosičoch. Pozor! Počas jazdy nesmiete v prívese prevážať nikoho. Ak to porušíte, hrozí vám vysoká pokuta.

Veríme, že sa vám článok páčil. Budeme radi, ak ho budete zdielať medzi priateľov.