KARAVANY.SK

Tipy pre nezabudnuteľné karavanové dobrodružstvo s deťmi

Čerstvý vzduch, nádherné scenérie, spoločné stretnutia so skutočnou prírodou spájajú rodinu tak, ako nič iné na svete. Stačí spomenúť dobrodružstvo, spánok priamo pri rybníku, či uprostred lesa a  každý malý dobrodruh sa určite nechá na karavaning ľahko presvedčiť.

Avšak pred takouto výpravou je potrebné si uvedomiť, že karavanová dovolenka sa líši od dovolenky v hoteli, kde máte k dispozícií širokú škálu služieb pre malé deti, od špeciálneho stravovania po animačný program.

Tu je niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu sa na takúto dovolenku pripraviť tak, aby  ste spolu prežili dobrodružstvo plné zábavy, oddychu a rodinnej pohody.

Pred odchodom

Precvičte si kempovanie doma a hlavne veľa sa o tom rozprávajte. Ak Vaše deti idú na podobnú dovolenku prvýkrát, oboznámte ich s karavanom, s jeho fungovaním a vybavením, ukážte im čo najviac obrázkov a fotiek.

Oboznámte ich, ako to chodí v kempe, ako to tam vyzerá a ako sa tam má správať.  Na škodu nebude ani jedna noc na skúšku. Skúste si noc v karavane, ktorý bude zaparkovaný blízko Vášho domova a v prípade potreby pre čokoľvek skočíte.

Dobre urobíte, ak si budete robiť poznámky : “Zbaľ dlhé nohavice na spanie.” alebo “Lego so sebou určite nevezmeme.”

Budte nadšený!

Prečo by deti mali byť nadšené z rodinného výletu, ak vy samy nie ste? Zapojte deti  čo najviac do prípravy výletu.  Plánujte spoločne cestu, pýtajte sa detí na ich nápady čo by ste mali vo Vašej cieľovej destinácii vidieť a navštíviť. Pomôcť Vám k tomu môžu rôzne cestopisné knihy s tipmi pre karavanistov.

Dobre urobíte, ak si overíte, či kemp v ktorom sa chystáte bývať, je vhodný pre rodiny s deťmi. Dajte deťom zodpovednosť zbaliť svoje vlastné kempingové vybavenie (pomocou zoznamu, ktorú ste vytvorili vy, samozrejme). Nechajte deti, aby si vybrali niektoré zo svojich obľúbených hračiek, aby im kemp nepripadal úplne cudzí. Príliš veľa hračiek by však bolo skôr na príťaž.

Sústredte sa najmä na veci, ktoré sa vnútri robiť nemôžu. Ideálny je bubli-fuk, lopta, pre väčšie deti bedminton. Určite však nezabudnite na spoločenské hry, ktoré Vám spríjemnia spoločné chvíle, v prípade zlého počasia.

Ak by sa Vám toho predsa len nakopilo, nezúfajte, nemusíte mať celý interiér zaprataný hračkami- ideálnym pomocníkom Vám bude batožinový box.  Priatelia môžu dovolenku ešte viac spríjemniť.

Počas dovolenky

V prvom rade buďte pripravení vysporiadať sa s miernym chaosom, kedže všetko je na inom mieste ako doma. Treba sa oboznámiť s vybavením kempu čo najskôr, aby ste sa vedeli všetci orientovať. Snažte sa mať zorganizované aj  Vaše veci v karavane a naučte deti dodržiavať poriadok. Pripomínajte všetkým, aby vždy vracali  veci na vopred určené miesto!  Skúste zapojiť deti v kempe čo najviac.  Priradte  im nejaké zmysluplné táborové práce, ako je zbieranie dreva alebo zhromažďovanie vody z pumpy.

Predovšetkým však treba dbať na bezpečnosť. Vaše deti by mali  mať vždy pri sebe píšťalku, keby sa náhodou niekde zatúlali. Dôležité je aj vyhradiť určitý priestor, v ktorom sa deti budú zdržovať, ak vy zrovna budete mať nejakú prácu v karavane, alebo budete musieť odbehnúť. Ideálnym riešením je postaviť predstan, a urobiť v ňom detský kútik na hranie.

Dobrým spoločníkom Vám môže byť aj univerzálny ľahký pavilón, oba riešenia Vám totiž zachránia situáciu aj v prípade zlého počasia. Na druhej strane, je potrebné deti chrániť aj pred ostrým slnečným svetlom. V tomto Vám zase pomôže slnečná clona.

Ak by ste chceli Vašim deťom dopriať ešte intenzívnejšie dobrodružstvo, môžete s Vami zobrať aj Vášho chlpatého havkáča. Pridá Vám to síce trochu viac starostí, ale Vaše deti a aj psík to určite ocenia a užijú si spolu ešte viac zábavy.

Veríme, že vďaka našim radám sa odhodláte a spolu s Vašimi detúrencami vymeníte pohodlie hotela za čaro a slobodu karavanu či auto-karavanu. Určite si tento spôsob dovolenky všetci zamilujete a budete pravidelne zažívať krásne spoločné chvíle plné dobrodružstva a zážitkov. Šťastnú cestu